AutoWeek.nl heeft je steun nodig
We zien dat je een adblocker gebruikt. Dat vinden we jammer, want alleen dankzij advertenties kunnen we autoweek.nl gratis toegankelijk houden. We willen je vragen voor autoweek.nl een uitzondering te maken. Wil je jouw adblocker voor ons pauzeren? Zo werkt het

Ford Focus RS MkI (2003) - Blits Bezit

Perfect doordacht

32 reacties

Video
0 seconds of 0 secondsVolume 90%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
Volgende Video
Zo win je een Ford Focus RS!
01:56
00:00
00:00
00:00
 
AutoWeek 30 2018
AutoWeek 30 2018

Je leest het in AutoWeek 30 2018

De Ford Focus RS is zonder enige twijfel één van de beste hot hatches die je met euro's kan kopen. Dit is geen saaie gezinshatchback die met kunstgrepen is opgeleukt tot een bruut scheurijzer, het is eerder andersom. André Dubois heeft er eentje en vertelt er alles over.

In 1998 had Volkswagen met de Golf IV een auto in de middenklasse waarvoor kopers in de rij stonden. Met de nieuwe Astra G exploiteerde Opel nog steeds het imago van de ‘allemansvriend’ dat de Kadett zo rotsvast had verankerd in ons mooie land. En Ford? Ford stond op achterstand. Het had zich eindelijk verlost van de krakkemikkige Escort, die na jaren tot het uiterste te zijn uitgewrongen een opvolger had gekregen. De druk op die opvolger was groot, want Ford mocht absoluut niet de aansluiting met Opel en Volkswagen verliezen. Maar waar die twee merken met hun Golf en Astra een conservatieve, strakke en nette auto neerzetten, moest de wereld even slikken toen Ford het doek van de nieuwe Focus trok.

NEW EDGE

Het New Edge Design was een bedenksel van Fords designbaas Jack Telnack. Zoals de naam al verklapt, draaide de nieuwe designtaal van Ford vooral om rechte lijnen en scherpe hoeken. Met de Ford Ka als eerste wapenfeit zette Ford meteen een markant – en succesvol – model neer. Toch was het aan de Focus wel even wennen geblazen. Als hatchback lag hij wel prettig op het netvlies, maar als sedan heeft de eerste generatie Focus nooit willen kloppen, en de stationwagon was heel gewoontjes, New Edge of niet.

Gelukkig moest de eerste Ford Focus het niet alleen maar van zijn uiterlijk hebben, want zodra de eerste journalist zijn achterwerk in een Focus plantte, maalde eigenlijk niemand meer om die looks. Ingenieur Richard Parry-Jones en zijn team waren namelijk in de weer geweest met het onderstel. Ze hadden een onafhankelijke multilink-achterwielophanging bedacht, die de Focus een weggedrag gaf waarvan de concurrentie alleen maar kon dromen. Toen was er nog niet eens nagedacht over een sportieve variant.

TREFFEND

In 2002 heeft Ford die sportieve Focus eindelijk klaar. Als RS is de Focus driedeurs hatchback een centimeter of zes breder dan het origineel. Die breedte wordt opgevuld door flink uitgeklopte wielkasten, waardoor het uiterlijk van de Focus een onvermoede kracht uitstraalt. Die kracht wordt lekker geaccentueerd door het Imperial Blue op de carrosserie en de 18-inch OZ-velgen, die op het randje van té groot balanceren, maar er net niet over struikelen. Een verlaging van 25 millimeter drukt die grote wielen knus in de wielkasten, zodat het lijkt alsof de Focus RS permanent in de startblokken gedoken staat, voor een mooi sprintje.

De zitpositie in een Focus was altijd al nagenoeg perfect, maar door de leren Sparco-zetels in de RS zit je nog wat steviger in de snelle bochten, waardoor je het iets dikkere stuurwiel – ook leer – nog beter kunt vasthouden. De blauwe accenten in het leer herinneren eraan dat je in iets bijzonders zit, maar dat voel je al zodra je je rechtervoet richting schutbord stampt. Dan wringt dat leren stuur zo hard in je knuisten dat je je grip moet verstevigen. Gelukkig spuugt de Focus je niet meteen met 18-inchwielen en al in de dichtstbijzijnde vangrail; dit is gewoon zijn manier om je eraan te herinneren dat je onderweg bent met een 2,0-literblok dat via de voorwielen maar liefst 215 pk naar het asfalt stuurt. Dat lijkt totale waanzin, maar de Focus krijgt het prima voor elkaar.

Deze Focus draagt zijn fameuze naam RS, afkorting van Rally Sport, volkomen terecht, want hij klopt aan alle kanten. Het stuurgevoel is juist, je voelt precies wat de voorwielen doen en kunt ze terechtwijzen voor ze al te snode plannen krijgen. De AP-koppeling grijpt gretig aan, de forse Brembo-remschijven zijn beresterk en geven je altijd het vertrouwen dat je op tijd stil komt te staan. Hoewel je dat moment onbewust zo lang mogelijk uitstelt, want stilstaan in een Focus RS is lang niet zo leuk als erin rijden. Zolang je in beweging blijft, blijven je handen, voeten en achterwerk het epicentrum: alles wat de Focus doet en zou kunnen doen, voel je. Dat is weliswaar ook wat je verwacht van een hot hatch als deze, maar die verwachting is zelden zo treffend waargemaakt als in deze Focus.

TIJD VER VOORUIT

Grappig is dat de prestaties van de RS niet eens indrukwekkend zijn: 215 pk, 310 newtonmeter, 232 kilometer per uur, en 6,7 seconden tot de 100. Lang niet slecht hoor, maar in 2002 kon een Impreza of Civic Type-R de Focus qua prestaties gemakkelijk de baas. De Subaru legde 50 pk meer in de schaal en zat een seconde sneller op de 100, terwijl de Honda met minder pk’s toch nog een tiende sneller was dan de Ford en bovendien een stuk voordeliger.

Wie met de maten van nu meet, lacht meewarig om de 215 paarden van de Focus RS. De meest recente Focus RS heeft er 350, terwijl de Fiesta ST2 met 182 pk al akelig in de buurt komt van de oer-Focus RS. De techniek heeft niet stilgestaan, de nieuwe racemonsters van Ford zijn ook voorwielaangedreven, maar hebben het torque steer van de Focus RS achter zich gelaten. Dat feit alleen al toont aan dat het idee klopte dat Ford in 2002 had; de RS was zijn tijd ver vooruit. Niet vierwielaandrijving, maar voorwielaandrijving had de toekomst, een rondje in hot-hatch-land van 2018 bewijst die stelling.

BEGENADIGD COUREUR

Over vierwielaandrijving gesproken: dat kan een hulpmiddel zijn om de essentie van de Focus RS aan het licht te brengen. Neem bijvoorbeeld de Mitsubishi Lancer Evo VII, veruit het extreemste rallykanon en een tijdgenoot van de Focus. Met zijn vierwielaandrijving reed zo’n Mitsubishi rondjes om de Ford. Op papier en op een klassementsproef had hij niets te vrezen van de Focus. En toch brengt de kracht van de Lancer haarfijn aan het licht waarom Ford het beter voor elkaar had. In tegenstelling tot de Mitsubishi maakt de Ford geen indruk door de grenzen van het mogelijke te op te rekken, te verleggen en je daarin mee te trekken, hij brengt je juist in vervoering door dat niet te doen. De Ford benadert slechts de grenzen tot op de allerlaatste millimeter, zodat jij als bestuurder kunt genieten van wat er allemaal kan, zonder dat dit meteen in het hysterische wordt getrokken.

De Focus RS laat je rijden zonder dat het worstelen wordt. Hij laat je in de waan dat je een begenadigd coureur bent. Als bestuurder ben je geneigd te denken dat de Focus zo fantastisch rijdt omdat dat aan jou ligt, terwijl de Mitsubishi je dingen laat doen waarvan je weet dat je die zelf nooit zou kunnen. Gelukkig heeft Ford de kunst van het maken van een goed scheurijzer nog steeds in de vingers, maar downsizing, aangescherpte regels en de opkomst van computers maken dat moderne hot hatches niet meer zo subtiel simpel op het netvlies liggen als de eerste Focus RS en dat ze niet meer de heerlijk analoge rijsensatie bieden die de Focus RS wist te perfectioneren.

Vijftien jaar geleden verdween de Focus RS van het toneel, na 4.501 gebouwde exemplaren. Niemand is hem vergeten en zijn fanclub groeit maar. Het is niet gemakkelijk om te omschrijven hoe dat komt. Samengevat komt het erop neer dat Ford, door alle details die samen een Ford Focus maken, nog nét iets beter te doordenken, het potentieel van de Focus tot in de perfectie heeft benut. Daardoor kon een suffe hatchback zichzelf ineens zo ver overstijgen dat hij in één adem genoemd wordt met automobiele iconen die voor de gewone sterveling onbereikbaar zijn. Terwijl de Focus RS juist voor ons is gemaakt. Boffen wij even.

BLITSE BEZITTER

Een Ford Escort Diesel van 1988 is geen auto om opgewonden van te raken, maar toch was dat de auto die bij André Dubois (35) een levenslange liefde voor Ford deed ontstaan. “De Escort Diesel van mijn vader vond ik geweldig. En de Escort RS2000, die een paar jaar later op de markt kwam, vond ik fantastisch. Mijn eerste eigen auto moest ook een Ford worden. Weet je wat het werd? Een Escort Diesel, uit ’94”, lacht hij. Zijn tweede auto werd een Focus 2.0 van de eerste generatie, uit 1999. Ook die auto raakte een snaar bij André, en stiekem verlangde hij toen al naar een RS.

In 2015 kreeg hij de kans een andere jeugddroom te vervullen: hij kon een Escort RS2000 kopen. Daardoor greep het Ford-virus pas echt om zich heen. “Sindsdien ben ik echt ziek, op een goede manier”, zegt hij. Op zoek naar een tellerpaneel met witte achtergrond voor zijn Escort kwam André in contact met een medeliefhebber. Het gesprek kwam op de Focus RS generatie I, waarop André zich liet ontvallen dat hij wel zo’n Focus wilde. “Die man kende een Belg, die veel te weinig thuis was en daarom zijn Focus RS I verkocht. Toen móest ik wel.” Sindsdien staat er een puntgave Focus RS in Andrés garage.

Hij zegt: “De RS rijdt anders dan een ‘gewone’ Focus. Je merkt dat deze auto een volbloedkarakter heeft. In de basis is dit een WRC-Focus, dat zie je in de partners waarmee Ford deze Focus heeft ontwikkeld: AP voor de koppeling, OZ voor de velgen, Sparco voor het interieur en Brembo voor de remmen. Ik vind dat je de expertise van al die bedrijven in de auto kunt voelen en mooi dat Ford zo de auto in elkaar heeft gezet. De grip is fenomenaal. Ja, hij heeft een turbogat, maar dat vind ik geen nadeel. Je voelt de druk opbouwen, bij 3.500 tpm krijg je een duw in je rug. Elke kilometer met de RS is een plezierkilometer.” Hoewel het motorblok van de Focus oersterk is en door veel liefhebbers wordt gekieteld tot vermogens van 405 pk of meer, houdt André zijn RS origineel. Beter dan dat Ford hem bouwde, kun je een Focus RS niet maken. André heeft het begrepen.

Verder lezen?

Dit artikel is gratis te downloaden in PDF-formaat. Hiervoor maak je eenmalig een AutoWeek account aan, waarna je onbeperkt uit het AutoWeek archief kunt downloaden.

Inloggen of Registreren

Signalement

Merk Ford
Model Focus 2.0 16V Turbo RS
Carrosserie 3-deurs, hatchback
Transmissie 5 versnellingen, handgeschakeld
Aandrijving voorwielaandrijving
Nieuwprijs € 42.000

Specificaties

Brandstof benzine
Motor 4-cil. in lijn
Cilinderinhoud 1.988 cc
Maximaal vermogen 158 kW / 215 pk bij 5.500 tpm
Maximaal koppel 310 Nm bij 3.500 tpm
Inhoud brandstoftank 55 l
Lengte / breedte / hoogte 4.174 mm / 1.702 mm / 1.430 mm
Wielbasis 2.615 mm
Massa leeg 1.270 kg
Banden225/40R18Prijzen
Topsnelheid 232 km/h
Acceleratie 0-100 km/h 6,7 s
Brandstofverbruik 10,1 l/100km
CO2-uitstoot 237 g/km

Gerelateerde forum topics

Lezersreacties (32) (gesloten)

Sub-reacties inklappen
Carpe
Carpe
  • 3
Geweldige auto! Deze zou ik ook graag rijden.
Anoniem
Anoniem
  • 3
Toen de best sturende en op het Top Gear circuit het snelste van de hot hatches uit die generatie.

Heb er wel eens mee mogen rijden en dat was heerlijk.
Anoniem
Anoniem
  • 4
Bijzonder gaaf!!
Cult auto!
MKa
MKa
  • 2
Heel jaloers. Altijd al 1 willen bezitten. Wees er zuinig op. Prachtig bezit.
Anoniem
Anoniem
  • 1
Geweldige auto.

En dit filmpje is een mooie aanleiding om op gaspedaal eens te kijken voor een nette mk2.
deux cent cinq en een dikke BMW
deux cent cinq en een dikke BMW
  • 3
Lijkt een enthousiaste liefhebber te zijn met een Focus in goede staat. Maar waarom op van die Fulda banden?? Onwaardig voor zo'n auto.
Anoniem
Anoniem
  • 2
Enthousiaste liefhebber met een erg leuke auto! Met deze man zou ik wel kunnen praten.
Jbrb
Jbrb
  • 2
Erg gaaf! Krijg zin om mijn eigen ST nog wat op een hoger niveau te krijgen nu... Top gepresenteerd ook!
Anoniem
Anoniem
  • 4
@ Deux cent cinq

ja die Fuldas komen bij de ANWB op nat en droog slecht uit de test, wel goede slijtvastheid.

dus als hij echt meer grip wilt, dan is dit denk niet zon mooie band voor de Ford.
100 octaan
100 octaan
  • 2
De Focus RS, welke generatie ook, staat garant voor mega veel rijplezier.
Anoniem
Anoniem
  • 3
Jammer van de bandjes.

Gladde/eco/budget bandjes zijn altijd verkeerde zuinigheid. Een beetje ecoband doet ook alle voordelen van een goed onderstel teniet
Anoniem
Anoniem
  • 2
Mooie auto, die Fulda banden heb ik ook eens aangeschaft...slijtvast en redelijk stil maar de auto die ik toen had zoop helder op meer. Dat kon niet volgens de garage die ze had geleverd..weer michelins erop en auto was gelijk zuiniger.
looneytune
looneytune
  • 4
Blijft ook een mooie kleur en tijdloos model! Mooie onverprutste auto.
Curacao
Curacao
  • 1
Even een reactie geven op de mensen die commentaar geven over de Fulda banden.
De belangrijkste veiligheid in een auto is de bestuurder die achter het stuur zit.
rinimo
rinimo
  • 3
Goed gebracht, AW geef die man een job.
VDVz
VDVz
  • 2
Prachtige auto, liefhebber als eigenaar, mooi om te zien!
Kminne
Kminne
  • 0
Op zich inderdaad best goed gepresenteerd maar ik tel maar liefst 57 keer ehhh en dat maakt het erg vermoeiend om naar te luisteren.
Frenkie RS
Frenkie RS
  • 1
Mooie kleur en zeker een mooi model met deze bumpers, spoilers, velgen en sportief interieur. Dit soort auto's van een wat ouder bouwjaar zijn en worden alleen maar meer waard.
Anoniem
Anoniem
  • 0
@Curaçao, het schijnt dat het idd verstandiger is dat de bestuurder plaats neemt achter het stuur??. OT. mooie auto en wel jammer van de banden
Curacao
Curacao
  • 0
@VOLVO245GLD6.

Jij was vroeger zeker de grapjanes van de klas.
Anoniem
Anoniem
  • 3
@Curacao,
We hebben het hier niet over veiligheid, maar over meer grip /rijplezier 1 van de factoren om deze auto te kopen.

Lijkt een beetje op het idee om dafne schippers op klompen te laten rennen...

Gaan lekker lang mee,slijtvast...
RB 68
RB 68
  • 1
Leuk verhaal en veel plezier met deze prachtige Ford Focus RS
Anoniem
Anoniem
  • 0
Maar geen woord over wat de reden achter import is.
"Datum eerste afgifte Nederland 02-10-2017"
Dat was namelijk wat me als eerste opviel, het 'nieuwe' kenteken op een auto uit 2003. Is het spul wat in NL staat dan zo'n drama? Ben altijd wel benieuwd naar de zoektocht naar zo'n toffe auto.
RB 68
RB 68
  • 0
DONJUNIOR Zal er mee te maken hebben dat er niet zoveel van zijn en als je er dan echt één wilt aanschaffen vaak uit het buitenland komt, staat er nu ook één te koop op 2e hands. be Focus MK1 uit 2002 NR 11 van de 4501 dus voor de liefhebber dit is je kans.
Anoniem
Anoniem
  • 0
Absoluut een blits bezit!

@KMINNE: Het is dan ook een auto-enthousiast waar je naar aan het kijken bent, geen heuse quizmaster. Als je overigens daadwerkelijk alle ehhh's geteld
hebt, zullen er wel meer filmpjes bestaan waar jij je aan stoort.
Wout2b
Wout2b
  • 0
Brute auto. Na al die jaren nog niet overtroffen...
lojota
lojota
  • 0
De nieuwste Focus zal best goed zijn maar dit is de mooiste Focus ooit gemaakt, de daarop volgende modellen vind minder en minder karakter hebben.

Heel goed gepresenteerd ook, wat knap dat iemand het lukt om het aantal "ehh s" te tellen! weet je zeker dat het er geen 58 waren?
Anoniem
Anoniem
  • 0
De Focus mk 1 was inderdaad een trendsetter qua design. Het toenmalige design stond goed op alle Fordjes.

Nogmaals, een geweldige auto.
Gii
Gii
  • 0
Leuk verhaal, de liefhebber kan het goed vertellen.

Persoonlijk vind ik de Escort Cosworth de meest begeerlijke Ford. Voor deze zou ik niet zo snel gaan...

Jammer dat Ford de achterlichten standaard heeft gelaten...
HC Verheij
HC Verheij
  • 0
Echt een klasse apart man en lekker origineel houden dit kleine monster ;-)

De discussie is gesloten.
Reageren is niet meer mogelijk.

Praat verder op het forum